free web stats

ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

MF 103 :  Bilgisayar Programlama - Güz 2010


DUYURULAR

  1. Sizler bu sayfayı sıklıkla ziyaret etmekle yükümlüsünüz.

  2. Derse gelmeden önce bir önceki haftaya ait powerpoint sunusunu okuyunuz lütfen.


DERSLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER


HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ VE DERS NOTLARI

HAFTA

İŞLENEN KONULAR

DOSYA İNDİR

1 Ders Yok -----
2

Bilgisayarla Problem Çözümünün Aşamaları, Algoritma Geliştirme ve Akış Diyagramları.

Lecture1.ppt
3

MATLAB ve Programlama Ortamı, MATLAB Komut Penceresi, MATLAB'de Değişken Tanımlama, "ans" Değişkeni, Matematiksel Operatörler ve İşlem Önceliği, Bazı Hazır Matematiksel Fonksiyonlar, "format" Komutu İle Ondalıklı Değer Duyarlılığının Kontrol Edilmesi, Özel Değerler, "input" Komutuyla MATLAB Ortamına Dışarıdan Veri Girişi, "help", "clc" ve "clear" Komutları, Kısayol Çubuğuna (Shortcuts) "clc" Komutunun Kısayolunu Ekleme, Kontrolü Kaybedilmiş Komut Satırının CTRL+C Tuş Kombinasyonu ile Geri Kazanılması.

Lecture2.ppt
4

MATLAB'de Diziler (Nümerik ve Karakter), Vektör ve Matris Tanımlama, Dizi Editörü (Array Editor), Vektör ve Matris Oluşumunu Kolaylaştıran Bazı Yardımcı Fonksiyonlar, MATLAB'de Rastgele Sayı Üretimi, Dizilere Uygulanabilen Bazı Önemli Fonksiyonlar, MATLAB'de M-dosyaları ile Programlama,  Uygulamalar.

Lecture3.ppt
5

Karşılaştırma Operatörleri, Mantıksal Operatörler, if Deyimi, if-else Deyimi, if-elseif-else Deyimi, disp ve fprintf Komutlarıyla Ekrana Mesaj Yazdırma, Döngüler, for Döngüsü, while Döngüsü, break ve continue Deyimleri,  Uygulamalar.

Lecture4.ppt
6

Sonsuz Döngüler, İç İçe for Döngüleri, Bir Satır Vektörü Bilgi Depolamak Amacıyla Nasıl Kullanılır?, switch Deyimi, MATLAB'de "return" Komutu ile Program Akışının Ani Sonlandırılması, Satır Vektörleri İçerisinde Tek Bir for Döngüsü ile Gezinme, Matrisler İçerisinde İç İçe İki for Döngüsü ile Gezinme, Uygulamalar.

Lecture5.ppt
7

Hata Ayıklama (Debugging), Matrislerde İşlemler (Matrislerin Bir Skalerle Çarpımı, Matrislerde Toplama, Matrislerde Çıkarma, Matrislerde Çarpma, Matrislerin Transpozu), Uygulamalar.

Lecture6.ppt
8

Uygulamalar.

-----
9

1. Ara Sınav Sorularının Çözümü, Bir Dizi İçerisindeki En Küçük ve En Büyük Elemanların Bulunması, İki MATLAB Değişkeninin Değerinin Yer Değiştirmesi (Swapping), "Selection Sort" Sıralama Algoritması, "tic" ve "toc" Komutları ile Performans Analizi, Fonksiyon M Dosyaları,  Uygulamalar.

Lecture7.ppt
10

Fonksiyon M Dosyaları ile Uygulamalar.

Lecture8.ppt
11 Ders Yok (2. VİZE HAFTASI - BAŞARILAR) -----
12

2. Ara Sınav Sorularının Çözümü, MATLAB'de 2 Boyutlu Grafik İşlemleri, plot, title, xlabel, ylabel ve hold Komutları, Çoklu Grafikler, legend, figure ve subplot Fonksiyonları, Uygulamalar.

Lecture9.ppt

LİNKLER

  1. MATLAB, ABD Menşeli "The Mathworks" Adlı Şirketin Tescilli Adıdır.

  2. MATLAB'in Türkiye Temsilcisi Bursa Merkezli "Figes" Firmasıdır.

  3. Hızlı Ulaşım İçin Toplu Halde MATLAB Komutları

  4. MATLAB Rehberi

  5. MATLAB'de Grafik İşlemleri


SINAV SONUÇLARI


Çevre Mühendisliği Bölümü - Örgün ve İkinci Öğretim - (A Şubesi)

Kimya Mühendisliği Bölümü - Örgün ve İkinci Öğretim  - (A Şubesi)